wieza.org
[::]

Grafika i podobne 
Autor Wiadomość

Post Grafika i podobne
Witam! To mój pierwszy post więc z góry przepraszam jeżeli umieściłem coś w złym miejscu, albo formie.

Każdy twórca chciałby, żeby jego podręcznik wyglądał podobnie do komercyjnych produkcji jak DnD, czy Warhammer. Jednak osobiście nie mam pojęcia jak do tego dojść, choćby w najmniejszym stopniu. Chodzi mi o oprawę graficzną.
Najgorsze z czym się zderzyłem to tabele. Są ładnie powypełniane, tyle że zrobione w Exelu i za nic nie przypominają tych z Klanarchii. Czy znacie jakiś program w którym mógłbym to obrobić?
Kolejną bolączką jest tło. Open Office pozwala mi tylko dać jednokolorowe albo wypełniające pole w którym piszę, co oznacza po 3 cm białego i na środku pożądany obrazek.
Ostatni problem jest związany z tekstem porady lub opowiadanka umieszczona w okienku w kształcie pergaminu (chociażby Warhammer). Jak to zrobić, aby dało się ten tekst edytować? Oczywiście, próbowałem skleić to razem w paincie, ale wyszło jak zawsze pięknie, no i nie da się zmieniać tekstu po wklejeniu.

Mam nadzieję, że mój post nie był dla was zbytnią męczarnią i z góry dzięki za odpowiedzi.

20 mar 2013, 20:49

Post Re: Grafika i podobne
Na szybko - spokojnie dasz radę większość zrobić w open office. Pergamin możesz sobie ściągnąć z różnych stronek z tzw stockami. Na przykład na deviantart.com jak wpiszesz sobie stock old paper to Ci parę wyskoczy. Wklejasz sobie to jako grafikę do dokumentu (np wklejasz, upuszczasz, albo poprzez komendę wstaw obraz) po czym klikasz prawym przyciskiem myszy i wybierasz opływanie->w tle. Tak przynajmniej mam w Libre Office.

Są programy do oprawy graficznej tekstu, ale w większości są płatne, i raczej dedykowane osobom, które się tym zajmują zawodowo (czytaj - są dosyć skomplikowane). Jeśli nie chcesz się babrać za dużo, a zależy Ci, żeby było ładnie, chociaż niekoniecznie profesjonalnie, to radzę zamiast painta używać darmowego GIMPa. Pracuje na warstwach i ma bardziej rozbudowane opcje tekstowe ;) No i nie zapamiętuj swoich stron jako jpg, tylko eksportuj wszystko do pdfów. Będzie trochę schludniej.

20 mar 2013, 22:57
Site Admin

Post Re: Grafika i podobne
Inkscape do projektowania kart postaci, okładek, układu stron.
Scribus - jeśli chcesz profesjonalny skład.
OpenOffice (a raczej LibreOffice - zastępuje Open Office) poradzi sobie także, ale musisz poznać dokładnie wszystkie opcje (zobacz sobie np. jak tabelkom da się kolory, ramki zmieniać itp. Trudniej też dodać tło (musisz do stopki wstawić obrazek i zakotwiczyć do strony).

21 mar 2013, 10:29
Zobacz profil WWW