wieza.org
[::]

Między settingiem a systemem autorskim 
Autor Wiadomość

Post Między settingiem a systemem autorskim
Hejo.
Po dłuższym czasie olewania mojego systemu Legend Eiranu, znów wkręciłem się przypadkiem w RPGi i RPGowe środowisko. Przy okazji zaprzyjaźniłem się bardziej niż kiedykolwiek z DeDekami.
Eiran jako świat ma w sobie wiele moich własnych dziwactw i wiele swoistych zboczeń, ale na ogół nie odbiega wiele od sztandarowego, typowego, DeDekowatego fantasy.
Dlatego pomyślałem o oparciu się w dużej mierze na mechanice DeDeków. Jednocześnie chciałbym zachować wiele swoich rzeczy, między innymi system rozwoju postaci i system magii. Diametralnie zmieniłoby to część rozgrywki, między innymi przez zupełne poprzestawianie wielu premii ze statystyk itp. To co dawały klasy, teraz dawałyby umiejętności, premia z jednej cechy byłaby przeniesiona do innej nowej. W rozgrywce impromptu, wyglądałoby to na kosmetyczne zmiany i przy znajomości stanowiących fundament DeDeków i zapewnieniu sobie paru ważnych rzeczy jak zaadaptowane do Eiranu info o zdobywaniu doświadczenia wraz z jego tabelkami, i jakiś eirański spis najważniejszych czarów, dałoby dobry efekt. Przy spisywaniu systemu, byłaby to kosmiczna katorga.

Co sądzicie o idei tego robienia systemu na bazie DeDeków w nieadaptowanym do DeDeków i raczej z nimi niekompatybilnym świecie? Tak z punktu widzenia etyki i praktyki?

03 gru 2012, 19:22
Site Admin

Post Re: Między settingiem a systemem autorskim
Etyka - to chyba legalne jak długo używasz d20?
Praktyka - dużo roboty, a przyjemność z korzystania z settingu będą mieli tylko dedekowcy.
Osobiście lubię, gdy świat jest w pełni niezależny od mechaniki (chyba że to coś małego jak gry nibykonkursowe).

03 gru 2012, 19:38
Zobacz profil WWW

Nie świat zależny od mechaniki, na odwrót. Stworzyłem mechanikę zależną od świata w pewnym stopniu, choć widać to głównie w systemie magii. Chyba że chodzi ci raczej o rozdzielność, że w obie strony.

PS. No skoro mi kazałeś pisać w Warsztacie o robieniu settingu, to sprawa wygląda tak:
http://pl.eiran.wikia.com/
Robię zbiór informacji o tym świecie za pomocą Wikii. Właściwie każdy, komu bardzo się nudzi, może się zaangażować i nieco mi z tym pomóc, choć na razie jeszcze nie zarysowałem dobrego konturu i nie stworzyłem przykładów wszystkiego czego bym chciał, dlatego póki co to raczej do poczytania.

03 gru 2012, 19:49

Zważywszy na mnogość edycji pozostaje pytanie o które D&D chodzi. Do tego D&D to tak naprawdę mechanika uniwersalna do światów fantasy, jak jakiś robisz, to trudno aby nie był kompatybilny z tym systemem.

04 gru 2012, 01:22
Zobacz profil WWW

Masz rację, mnóstwo się nadaje. Jednak co nieco trzeba wywalić, co nieco trzeba dodać. To w istocie bardziej robienie settingu w dużej mierze. Zarazem jednak chciałbym zaimplementować parę swoich mechanicznych pomysłów które za Eiranem ciągną się od niemal początków jego istnienia. Dlatego powstaje nieco więcej roboty.
Podręcznik do DeDeków mam 3.0, zdaje się ok.

04 gru 2012, 15:25

Zważywszy na ilość materiałów do D&D to bardziej kwestia cięcia niż dodawania. Swoją drogą, to mechanika D20 była swego czasu darmowa, ciekaw jestem jak to teraz jest.
Zważywszy na wychodzącą 5 edycję, to trochę stara edycja. ;]

04 gru 2012, 18:57
Zobacz profil WWW

Można skorzystać z 3.5 SDR lub z Pazziowego Pathfinder SDR.
http://www.d20pfsrd.com/
http://www.d20srd.org/

Znasz już 3.0, więc przesiadka powinna być bezbolesna.
Powodzenia.

Co do 4 ed, to był to straszny strzał w kolano, który nikomu się nie spodobał. DnD Next, czy też 5 ma wyjść dopiero za 2 lata chyba...
Więc ja bym sięgnął po Pazziowego Pathfindera i na nim oparł system.

05 gru 2012, 15:18