wieza.org
[::]


[Planszowa]: Przygodówka -wciąż walczę! 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 sie 2005, 00:00
Posty: 1190
Lokalizacja: Kraków
Post Re: [Planszowa]: Przygodówka -wciąż walczę!
Chodziło mi o to, iż nie musisz blokować kostek na użycie sprzętu, wystarczy, że odpowiedni wynik wypadnie przy którymś przerzucie - wtedy aktywujesz ekwipunek i możesz dalej przerzucać kości wykorzystane do aktywacji.

Oczywiście lepszy sprzęt wymaga skomplikowanego układu z niskimi wynikami, i wtedy masz ciekawy wybór przy częsciowo pasujących wynikach - czy zablokować niskie kości już teraz i liczyć, że reszta się dorzuci, czy może przerzucać wszystko.

Zabawne mogą być potężne artefakty, wymagające dokładnego zestawu np. 1-2-3-4-5, bo wtedy fajnie działa Inicjatywa - wszakże możesz potrzebne kości lokować właśnie na Inicjatywie, dodając sobie "czas" na trafienie pozostałymi kośćmi (szczególnie, gdy artefakt pozwala ci automatycznie wygrać walkę).

Btw. Gdybyś rany traktował jako dodatkowe kości pozwalające również na aktywacje sprzętu, to oznacza, że rany czasami będą całkiem przydatne, a ranny bohater np. lepiej czaruje ;-) .

_________________
Sleep is a symptom of caffeine deprivation


16 maja 2013, 16:57
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 1970, 02:33
Posty: 414
Post Re: [Planszowa]: Przygodówka -wciąż walczę!
Więc może magia niech opiera się na połączeniu sił witalnych (białe kości) z nekromatycznymi (czarne) i ich kombinacje mogą uruchamiać dodatkowe efekty...

Mamy podobne pomysły: blokowanie kości na aktywację sprzętu zbyt szybko zmniejszyłoby ich ilość. Zastanawiam się nad tym czy nie zablokować ilości kości na stole do zawsze 5, a uregulować tylko możliwości ich przerzutu i ewentualny kolor (biały/szary)... Oczywiście kości ran też byłoby 5 a osiągnięcie ran w ilości 6 x6 kończyłoby żywot postaci.

_________________
poooqowisko


16 maja 2013, 18:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 1970, 02:33
Posty: 414
Post Re: [Planszowa]: Przygodówka -wciąż walczę!
Wczoraj poznałem fajną i szybką turlankę pod nazwą "Can't Stop!": generalnie każdy z graczy ma 4k6 które dzieli na dwie grupy po 2. Na planszy jest 11 ścieżek od 2 do 12, ścieżki krańcowe są najkrótsze (4 pola), ścieżka środkowa (7) jest najdłuższa (9 pól). Gracz ma 3 żetony którymi musi dojść do końca 3 dowolnych ścieżek, Rzuca 4k6 dzieli je na pary i może dołożyć lub przesunąć żeton na ścieżce odpowiadającej wybranym sumom. Gracz po każdym takim ruchu może skończyć turę i zasejfować swoje pozycje lub rzucać dalej, jednak jeśli okaże się, że nie ma możliwości dołożenia/ruchu traci wszystkie zmiany od początku tury. Gracz który przejdzie całą ścieżkę, blokuje ją dla innych.

Bardzo sympatyczna gra opierająca się na prawdopodobieństwie sumy oczek (najczęściej mamy 7, najrzadziej 2 lub 12), grupowaniu wyników, ocenie opłacalności oraz hazardzie.

Zastanawiam się nad silnikiem opartym na tej mechanice: na każdym polu można położyć 2 kości, każdy potwór miałby trudność trafienia (7 najłatwiejszy, 2,12 najtrudniejsze), za idealne trafienie śmierć bestii, za sąsiadujące zranienie i rozwścieczenie (karta na drugą stronę, trudniejsze warunki walki), broń mogłaby dodawać lub odejmować wyniki od sumy kostek,
umiejętności mogłyby łączyć kostki po trzy lub atakować tylko 1.

Z puli 5 kości tworzymy 2 pary i jedna kość pozostaje do dowolnego wykorzystania z ew. umiejętnościami.

Pierwsze pytanie: z suchego rzutu kostkami mamy szansę 1 na 11 zabicia przeciwnika pierwszym strzałem oraz 2 na 11 zranienia go, otrzymania obrażeń i 2 na 11 dobicia kolejnym strzałem. Nie za mało? Umiejętności ułatwiające będą niezbędne, ekstra wpasowałby się tutaj motyw odświeżenia ich po uzyskaniu odpowiedniego układu. Także kości zmęczenia byłyby prostsze w użyciu: szara jest nieprzerzucalna. Rany to utracone kości.

Przeciwnicy mieliby od 1 do 3 ataków, 2 i 12 byłyby najtrudniejsze do zablokowania (najrzadszy wynik) 7 najprostszy; niezablokowany celny atak zdejmuje 2 kości, niezablokowany sąsiadujący 1;

Jeśli oprzeć turlanie na k8 to wyniki rozłożyłyby się na 13 możliwych, max 9 min 2 i 16. Więcej możliwości ale i trudniejszy poziom.

Over!

_________________
poooqowisko


17 maja 2013, 12:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 1970, 02:33
Posty: 414
Post Re: [Planszowa]: Przygodówka -wciąż walczę!
Dwa dni testowania i całkiem podobają mi się pewne nowe założenia: mechanika opiera się na parach kości i prawdopodobieństwu że ich suma będzie równa 7 (największe) lub odpowiednio wyższa/niższa (rzadsze).

Na razie szkielet tradycyjnie oparty na łomotaniu potworów: rzuty wykonują tylko gracze, bestie ustalają trudność uników/ataków oraz mają Inicjatywę i próg ran.

Gracz posiada garść 6 kości k6, po rzucie musi łączyć je w pary otrzymując wyniki od 2 do 12.

Losujemy kartę bestii z którą przyjdzie man się zmierzyć.

Inicjatywa Bestii waha się od 0 (najszybsze) do 5 (najwolniejsze), gracz może nie przeznaczyć kości na miejsce w kolejce ruchów i być na końcu lub przeznaczyć 2 z kości, od jednej odjąć drugą i wynik potraktować podobnie: dublety są najwartościowsze. Jeśli Inicjatywa bestii = Inicjatywie gracza bestia atakuje pierwsza (istnieją karty zmieniające tę zasadę).

Atak Bestii: najsłabszy to 7 (najlżejszy do zablokowania), najcięższe to 2 i 12. Gracz blokuje atak wydając 2 kości: jeśli wyda 2 kości o wartości równej Atakowi nie otrzymuje ran, jeśli z różnicą 1 (np. Atak 9 blokują 8 lub 10) otrzymują 1 ranę, jeśli z różnicą 2 otrzymują 2 rany, większa różnica to niezablokowanie i 3 rany. Rany zamrażają kości aż do wyleczenia ich. Zdolności postaci (Uniki czy Akrobatyka) pozwalają odjąć punkty od sumy na 2k6, pancerz dodać punkty: postacie specjalizujące się w eksterminacji cięższych bestii będą zakuwać się w zbroje, polując na mniejsze stwory trzeba będzie stawiać na wrodzoną lub nabytą zręczność.

Trafienie (vivat KC!) Bestii: potworki wielkości człowieka to trudność 7, mniejsze to mniej (aż do 2 jakieś szczury czy karaluchy), większe to więcej (aż do 12, olbrzymy które ciężko trafić w jakieś żywotne organy), karty bestii mają 2 strony: stan zdrowy+ duża nagroda i stan rozwścieczony (bardziej niebezpieczna wersja + małą nagroda), gracz który uzyska idealne trafienie zabiera kartę i zgarnia dużą nagrodę, gracz który uzyska różnicę 1 odrzuca kartę bez nagrody, różnica 2 punktów to odwrócenie karty i możliwość dalszej walki, większa różnica to nieudany atak i kontratak bestii. (patrz akapit wyżej). Broń pozwala na modyfikowanie tych zasad.

Rany: dodatkowe zablokowane kości w przypadku nieobronienia się przed atakiem (!!! każdy wykrzyknik to dodatkowa zablokowana kość). Dodatkowe karty pozwolą na zignorowanie ran.

_________________
poooqowisko


19 maja 2013, 23:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 1970, 02:33
Posty: 414
Post Re: [Planszowa]: Przygodówka -wciąż walczę!
Testuję uproszczony pomysł: Atak i Obrona to ten sam współczynnik, im dalej od 7 tym trudniej trafić/uniknąć ataku.
Kolejność inicjatywy od 0 (najszybciej) do 6 (najwolniej), można wydać ją na przerzuty.
Walka będzie toczyła się na listwie kolejności od strony lewej do prawej, można atakować po kilka przeciwników, zasięg zależy od broni/umiejętności.
Przeciwnicy atakują bohaterów z lewej (szybszych) lub z prawej (wolniejszych) lub wszystkich (na kartach wskazują to < i >),

Arkusz testowych kart przeciwników

Przeciwnik ma 2 strony: niebieską, normalną i czerwoną rozwścieczoną,
nazwę, (kolejność Inicjatywy),
<wskazanie w którą stronę kolejki kieruje atak> oraz trudność obrony/ataku.
Samodzielnie muszę dodać nagrody za pokonanie.
Wykrzyknik to atak specjalny (podwójny?)

Ponieważ forma rozwścieczona jest trudniejsza do pokonania, czy uważacie że należy się za nią większa czy mniejsza nagroda?
Czysty wymierzony strzał zdejmuje formę normalną, może to ją trzeba nagrodzić sowicie?

_________________
poooqowisko


21 maja 2013, 11:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 1970, 02:33
Posty: 414
Post Re: [Planszowa]: Przygodówka -wciąż walczę!
Chyba czas na kolejny reset projektu.
Tak już mam, że jak zbierze się więcej pomysłów całość przestaje być grywalna...

Jak zwykle zaczynam od mechaniki postaci -> testy/przeciwności -> plansza.

Postać to 6 cech w 6 kolorach (to zostawiam bez zmiany),
poziom cechy 1-10 symbolizowany przez żetony dwustronne (pełny/pusty)

test to zmodyfikowana zrzynka z WoD z możliwością przerzutu:
każdy test ma poziom trudności i wymaganą liczbę sukcesów,
możemy zużyć dowolną, posiadaną ilość pełnych żetonów testowanej cechy zapewniając sobie 1 sukces za każdy odwrócony żeton,
następnie możemy rzucić k10 w ilości pozostałych pełnych żetonów,
następnie możemy zużyć dowolną, posiadaną ilość pełnych żetonów testowanej cechy do przerzutu kości (1 za 1)
-mamy planowanie, losowość i push your luck;

Karty dwustronne:

Duże z wydarzeniami:
strona pierwsza to epizod początkowy z możliwością sukcesu lub porażki,
strona druga to kontynuacja epizodu, negatywna lub pozytywna w zależności od wyniku rozpatrzonej strony 1;
czyli np. atak grupy snotlingów: (strona 1) uzyskaj 5 sukcesów zręczności (patrz strona 2) jeśli nie zostajesz poturbowany i okradziony;
(str2) wyłapane snotlingi oferują wielki dar za wypuszczenie ich, uzyskaj sukces charyzmy za każdy otrzymujesz =1 złota itp.

Małe z przedmiotami:
działanie warunkowe, jeśli coś to strona 1, jeśli nie to 2;
np. Mapa (str1): [int>5] +2 punkt ruchu, możesz zignorować efekt zbłądzenia;
(str2): +1 punkt ruchu ;

Wielkie z efektami scenariusza: odmierzają upływ czasu, strona pozytywna i negatywna;

cdn

_________________
poooqowisko


11 cze 2013, 09:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 1970, 02:33
Posty: 414
Post Re: [Planszowa]: Przygodówka -wciąż walczę!
Raport z testów polowych: system 10k10 działa fajnie, dodałem tylko zużycie 1 punktu cechy za każdą wyrzuconą 1 (ogranicza bezsensowne i niepotrzebne testy), wywaliłem możliwość wydania 1 ptk cechy na przerzut kości (albo wydajemy i uzyskujemy sukcesy albo turlamy) oraz dodałem możliwość sumowania identycznych wyników. Szybko i prosto jednak z możliwościami.

Pytanie dla grających w WoD'a: gdzie czyhają pułapki i jakich wad jeszcze nie widzę przy takich testach? Na co lepiej uważać w mechanice trudności k10?

_________________
poooqowisko


19 lip 2013, 21:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 1970, 02:33
Posty: 414
Post Re: [Planszowa]: Przygodówka -wciąż walczę!
Kolejne zmiany: ilość żetonów cechy informuje do jakiego wyniku możemy sumować kości w teście (np. Siła =6 możemy dodawać do siebie kości z identycznymi wynikami z zakresu od 2 do 6), ilość aktywnych (odkrytych) żetonów cechy mówi iloma kościami rzucamy w teście, myślałem nad odwrotnym zastosowaniem, ale wtedy strata żetonów cech była prawie niezauważalna. Szukam możliwości wykorzystania informacji o ilości żetonów pasywnych (zakrytych), ale może to przyjdzie z czasem.

Ciekawe czy koszt 10 k10 jest wyższy od garści np. 10 k6...

_________________
poooqowisko


24 lip 2013, 11:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 1970, 02:33
Posty: 414
Post Re: [Planszowa]: Przygodówka -wciąż walczę!
Składam dokument z założeniami który ma kiedyś zamienić się w instrukcje: https://docs.google.com/document/d/1xNH ... sp=sharing

zapraszam.

_________________
poooqowisko


02 sie 2013, 23:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01 sty 1970, 02:33
Posty: 414
Post Re: [Planszowa]: Przygodówka -wciąż walczę!
Zajawka nowej wersji płytek do Dicemagedon: yathzee + area controll + push your luck + budowanie postaci:
Załącznik:
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png [ 103.83 KiB | Przeglądane 398 razy ]

_________________
poooqowisko


14 lis 2013, 15:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
cron
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forum/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO