wieza.org
[::]

Słownik forumowy 
Autor Wiadomość

Post Słownik forumowy
Tu wpisujcie pojęcia których nie rozumiecie, lub które rozumiecie ale pojawiały się pytania więc chcecie wyjaśnić.
Heartbreaker - system łamiący serce autorowi. Ma być super-przełomowy, autor wkłada w niego wiele sił i uczuć, a okazuje się, że system jest marny.
High fantasy - klasyczne fantasy z elfami, krasnalami, magią i heroiczną walką z wielkim złem.
Dark fantasy - fantasy gdzie w każdej chwili możesz dostać bełt w tył głowy. Przez Warhammera i Wiedźmina swego czasu niezwykle popularne i niezwykle naiwnie pojmowane.
High magic/low magic - "skala oceniania" światów fantasy wedle powszechności i mocy magii w nich.
k% - kostka stuścienna. Sam nie wiem czy taka rzeczywiście jest i jak wygląda, często w rzucie k% (k100) używa się dwóch kostek dziesięciościennych.

11 sie 2009, 20:16

Post Re: Słownik forumowy
k100: http://www.dicecollector.com/D100_ORANG ... RGE_01.jpg
Trochę nie praktyczna ;)

A high fantasy nie musi mieć elfiego i krasnulodziego tałałajstwa bo to gatunek literacki w gruncie rzeczy a 90% książek fantasy nie zawiera elfów i krasnali :P

11 sie 2009, 20:21
Site Admin

High fantasy http://en.wikipedia.org/wiki/High_fantasy - wszystko wyjaśnione. :)

Może nie forumowe, ale spotkałem się:
AP - Actual Play, czyli zapis fragmentu sesji.

(pogrubiłem pojęcia, żeby było czytelniej)

11 sie 2009, 21:28
Zobacz profil WWW

Ptakuba napisał(a):
Dark fantasy - fantasy gdzie w każdej chwili możesz dostać bełt w tył głowy. Przez Warhammera i Wiedźmina swego czasu niezwykle popularne i niezwykle naiwnie pojmowane.

A teraz sprawdź: http://en.wikipedia.org/wiki/Dark_fantasy (polska wersja też jest ok).

Dark fantasy to mieszanina fantasy i horroru. Śmiertelność nie ma tu nic do rzeczy - ale ludziom myli się z mrocznymi wiekami średniowiecza, które znowu nie okazują się takie mroczne, jakby się wydawało, bo bardzo obraz zniekształcili późniejsi humaniści (moim zdaniem w celu leczenia kompleksów ;) ). Warhammer nie jest najlepszym przykładem, bo jest dość nietypowy jak na dark fantasy. Dobre przykłady to np. "Wywiad z wampirem", twórczość Lovecrafta i podobne.

11 sie 2009, 23:44
Site Admin

Lovecraft i dark fantasy, ciekawe kto to wymyślił.

12 sie 2009, 08:06
Zobacz profil WWW

Własnie, przypomnieliście mi coś. W paru opracowaniach literatury spotkałem się z przypisaniem dark fantasy do tego co my nazywamy horrorem. Wg. literatów jest to po prostu wymieszanie fantastyki z horrorem. Taka definicja pasowała by więc do całego WoDu. Więc WFRP jest Dark Fantasy nie przez to co sądzimy tylko przez nieumarłych i Chaos.

Ja proponuje hasła: steampunk, clockpunk, pulp, dieselpunk, cyberpunk, biopunk, techno-fantasy, urban-fantasy. Wszystkie mają pewne elementy wspólne. Wszystkie odnoszą się do techniki lub świata współczesnego. Jednak mało kto widzi między nimi subtelne różnice. Ja widzę ale nie jestem w stanie silić się na definicje.

12 sie 2009, 09:23
Zobacz profil WWW

Ale z tym dark fantasy namącili. Jak to może być mieszanina fantastyki i horroru, skoro horror jest fantastyką? Horror właściwie z definicji dzieje się w naszym świecie, do którego dorzuca się tylko jakieś stwory czy magię (jak WoD, proza Lovecrafta, Ani Rice). Fantasy to jakiś wymyślony świat - dark fantasy po prostu, kiedy świat ten jest mroczny i niebezpieczny (jak Warhammer). Ja tak to widzę.

12 sie 2009, 12:34
Zobacz profil WWW

Dobra,
steampunk to o ile się nie mylę wizja świata, gdzie nie wynaleziono elektryczności i wszystko opiera się na parze, prawda? Przy czym maszyny parowe są dosłownie wszędzie (parową mikrofalówkę gdzieś widziałem na deviantarcie chyba).
(clockpunka, pulp i dieselpunk - nie mam pojęcia)
Cyberpunk - przyszłość gdzie wszystko jest cybernetyczne a ludzie wszczepiają sobie nawet mechaniczne elementy dla zwiększenia wydajności swojego organizmu.
Techno-fantasy - to jak mniemam połączenie fantasy (magia) z technologią, tak?
Urban-fantasy - fantasy dziejące się w czasach współczesnych lub naśladujących współczesne, z wielkimi metropoliami itp.

Aha, ogólnie to zakładając ten temat nie miałem zamysłu podawania wikipediowych definicji (jak to niektórzy robią) tylko tak na chłopski rozum przekazać z czym co się je.

12 sie 2009, 12:35
Site Admin

clockpunk - taki steampunk, ale z dużą ilością kół zębatych, przynajmniej tak mi się wydaje...
techno i urban widzę tak samo jak piszesz

12 sie 2009, 13:03
Zobacz profil WWW

Więc ja może dorzucę swoje wyjaśnienie tych terminów, jeżeli ma być na chłopski rozum.

Cyberpunk - gatunek SF zapoczątkowany m.in. przez Williama Gibsona i jego powieść Neuromacer, oraz Philipa K. Dicka (Totall Recall, Bladerunner, Ubik). Generalnie to niedaleka i stechnicyzowana przyszłość. Mimo że nam kojarzy się od razu z cyberwszczepami to wyróżnikiem gatunku jest globalna sieć (Internet, Cybernet, Matrix). Niema nieodłącznym elementem jest także wątek buntu przeciw systemowi.

Steampunk - podgatunek cyberpunka. Czerpie wiele z powyższego lecz osadza to w epoce preinformacyjnej. Cechami charakterystycznymi są maszyny parowe, początki elektryfikacji i urbanizacja. Większość dzieł steampunkowych odnosi się bezpośrednio do drugiej połowy XIX wieku zwanego epoką wiktoriańską. Jednak nie wszystko co wiktoriańskie jest steampunkowe. Trudno nazwać przygody Tomka Sawyera steampunkowymi. Prawie zawsze występuje bardzo mocny wątek technologiczny oraz mocne tarcia klasowe (cyberpunkowy bunt).

Clockpunk - w teorii kolejny podgatunek cyberpunka lecz ja go traktuje jako specjalizację steampunka. Od powyższego clockpunk oddziela stylizacja i epoka. Często clockpunk powiązany jest z Leonardem da Vinci i innymi mistrzami renesansu. To tu brak elektryfikacji i urbanizacji. Świat wydźwignął się dopiero z mroków średniowiecza i wkracza w wiek rozumu. Powszechne są mechanizmy zegarowe (stąd nazwa podgatunku), balony, czarny proch. O ile steampunk kojaży nam się z Anglią to clockpunkowi odpowiada Wenecja i inne miasta Italii.

Dieselpunk - trzeci już podgatunek cyberpunka. Nie wiem jak dla Was ale dla mnie najlepiej obrazuje go Fallout. Stylizacja na lata powojenne, wszechobecna walka o ropę, to wprost wymarzone tło dla postapokalipsy. Jednak sam dieselpunk nie musi być postapokaliptyczny. Nie znam dobrego przykładu dieselpunkowego świata. Mi się kojarzy on z filmem "Powrót do przyszłości 2" i grą planszową "Dust".

Pulp - chyba najlepiej obrazują go losy dzielnego archeologa Indiany Jonesa. To po prostu awanturniczne kino akcji często powiązane z latami międzywojennymi. Jak dla mnie w pulpie więcej jest mistycyzmu niż techniki. Odkrywanie skarbów starożytnych cywilizacji, szamanizm, klątwy faraonów, itd. Spotkałem się jednak z określeniem Pulp-fantasy. Prawdopodobnie odnosi się ono do "gry w złodziei".

Biopunk - chyba najnowszy podgatunek cyberpunka. Praktycznie identyczny z jego pierwowzorem, lecz chrom i stal zastąpiono biokomponentami. Powszechne są manipulacje genetyczne. Jak dla mnie to jedynym prawdziwym przedstawicielem tego podgatunku jest "Blue Planet".

Techno-fantasy - i tu mam problem. Do podgatunku techno-fantasy zaliczono i Shadowruna oraz Kroniki Mutantów. Są miedzi nimi wątki wspólne ale jeżeli to one są wyróżnikiem podgatunku to zaliczyć do niego należało by także Gasnące Słońca. Tak więc jest to dość szeroko pojęte połączenie magii i techniki. Światy techno-fantasy często wybiegają daleko w przyszłość.

Urban-fantasy - zdawało by się, że to coś podobnego do powyższego. Znów mamy magię i technikę. Jednak wbrew internetowym definicjom częściej spotkałem się z tym terminem w dziełach odrealniających współczesność. Wydaje mi się, że to bardzie połączenie naszego świata z wątkami magicznymi. Pasuje tu seria książek o Harrym Potterze oraz d20 Modern.

12 sie 2009, 13:17
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona