Zagadkę Dzikiej Wyspy stworzyłem na jedną z edycji Nibykonkursu. Do dzisiaj uważam ją za jedną z moich bardziej udanych gierek, chociaż nigdy nie miałem okazji przetestować w praktyce jak się sprawuje. Z okazji otwarcia Studni przypominam prezentację systemu z ósmego numeru Wieży Snów.

EKOLOGICZNA GRA FABULARNA

„Zagadkę Dzikiej Wyspy” nazwałem ekologiczną grą fabularną, ponieważ pokazuje, że wprowadzając porządek, niszcząc przyrodę doprowadzamy do konfliktu z naturą,który może skończyć się nieciekawie. Gracze wcielają się w postacie zwykłych ludzi – zależnie od koncepcji Mistrza Gry mogą to być agenci, naukowcy albo myśliwi – którzy przypadkowo trafiają na tajemniczą wyspę, gdzie najwyraźniej… zwierzęta obdarzone są mową i nie stoją biernie, czekając na śmierć z ręki człowieka. Czy to wirtualna rzeczywistość, czy coś jeszcze innego? Tego przyjdzie się graczom dowiedzieć, jeśli podejmą próbę uratowania Białej Gorycy, dołączą do Małpich Piratów albo przystaną do myśliwych, dla których najważniejsza jest rozrywka, a cierpienie zwierząt nie ma znaczenia.

TRÓJKĄT DUSZY

Na wyspie śmierć nie przychodzi jak w normalnym świecie. Ludzie po śmierci przyjmują postać ducha i o świcie powracają do życia. Czy jednak tak dzieje się w nieskończoność? A może ostatnie wydarzenia na wyspie mają jakiś związek z dziwnymi zmianami w ożywionych na nowo? Mechanika gry oparta o kostkę k10 uwzględnia zmiany, jakie zachodzą w graczach w miarę jak umierają i odradzają się na Dzikiej Wyspie.

ZWIERZĘTA

Mówiące małpy, krokodyle, lwy, czy też niedźwiedzie polarne na podzielonej na strefy klimatyczne ogromnej wyspie, toczą walkę o życie, przeciwko bezwględnym myśliwym. To nie bajka, krew zrasza zgniłe liście Skażonego Lasu, karabiny maszynowe sieją spustoszenie wśród zdesperowanych słoni, Małpi Piraci z dostojnym Szargorem na czele – chociaż zatracili pradawne moce zwierząt – stawiają opór, używając ludzkich narzędzi. Czy powietrzne statki wystarczą przeciwko helikopterom i działkom przeciwlotniczym? Czy graczom uda się uratować duszę Białej Gorycy i ocalą wirtualną – lub nie – rzeczywistość Dzikiej Wyspy? Jeśli chcesz się przekonać – zagraj.

DEDYKACJA

Grę dedykowałem gorylicy Efi, która niedawno została przyuważona na używaniu kija jako podpory i tym samym dała dowód, że goryle także – obok innych naczelnych – używają narzędzi. Z tej okazji Efi – o nieco zmienionym kolorze futra – zagościła także na tylnej stronie okładki.

PODRĘCZNIK

Podręcznik zawiera wszystko co potrzebne do rozpoczęcia gry – opis świata, tworzenia postaci oraz mechaniki, a także sporo informacji dla Mistrza Gry, które pozwolą szybko i sprawnie umiejscowić w świecie Dzikiej Wyspy kampanię. Wprawdzie liczy tylko dwanaście stron, ale starałem się zawrzeć na nich całą niezbędną wiedzę, w tym mapę wyspy oraz kartę postaci. Mimo dość szczegółowego zarysu głównej kampanii, na Dzikiej Wyspie można rozgrywać także przygody niezwiązane – najlepiej gdyby całość miała formę podobną do serialu, gdzie gracze w kolejnych odcinkach (na kolejnych sesjach) dążą do szczęśliwego (lub nie) zakończenia.

GDZIE ZNALEŹĆ?

Grę możesz ściągnąć tutaj.